Krabičková dieta

Tak trochu móda, tak trochu pohodlí, tak trochu super nápad. To je krabičková dieta. V tomto článku si ukážeme jak se k tomuto fenoménu postavit.

Nebudu rozebírat žádného konkrétního výrobce – je jich mnoho a časem se jejich nabídka a výběr mění. Proto se soustředíme na podrobnosti, a pokud vás krabičková dieta zaujme, můžete si

 • buď najít výrobce a dodavatele krabičkové diety ve vašem blízkém okolí,
 • nebo si jídlo do krabiček připravíte sami – v tom případě můžete hned číst v článku o pár odstavců dolů.

Určitě však chci na úvod říci:

Krabičková dieta podpoří vaše hubnutí. Je to spolehlivý koncept ať si jídlo koupíte jako službu s dovozem, nebo si ho vyrobíte doma. Zejména, pokud to nebude dieta, ale krabičkovaná zdravá strava.

Pojem dieta je módní slovo. Proto se firmy, které tuto službu dodávají, snaží často zdůraznit, že je to řešení pro snížení hmotnosti. Proto v jejich názvech zaznívají slova jako dieta, či dietní plán. Ale ve skutečnosti to nemusí mít s dietou nic společného. Klidně si můžete najít dodavatele, který připravuje

 • racionální zdravou stravu v krabičkách,
 • profesionální sestavenou krabičková dietu pro diabetika,
 • krabičková dietu pro ty, co trpí celiakií,
 • stravu pro vegetariány, nebo těhotné.

Jednoduše princip je stejný. Víme, že potřebujete za den sníst 3 jídla a pokud se vám nechce vařit, tak vám je mohou dodat.

Co je to krabičková dieta

Krabičková dieta je tedy jen jiný název pro rozdělení celodenního jídla na 3 nebo 5 porcí. Ty se pěkně zabalí do krabiček a v ledničce na vás počkají. Samozřejmě nejznámější je tento koncept jako profesionální služba.

 1. Firma připraví jídla vhodné při hubnutí. Ve velkém.
 2. Naporcujeme je na jednotlivé porce, takže připraví pro každého klienta snídani, oběd, večeři a případně dvě svačiny.
 3. Rozveze je, takže klienti si jen převezmou svou denní dávku.

Je to tedy něco, jako kdybyste si každý den v restauraci dali udělat do krabiček jídlo. Nebo kdybyste měli soukromého kuchaře, který se o vás postará.

Hlavní výhodou profesionální krabičkové diety je pestrost.

Jakmile nějaká firma vaří pro větší počet zákazníků, má zcela jiné možnosti. Nedá se to srovnat s vařením pro domácnost.

 • Samozřejmostí by mělo být, že šéfkuchař umí vařit. To znamená, že všechna jídla by měly být chutné – v rámci možností definovaných daným dietním režimem. Přece jen, zdravá strava ani dieta při hubnutí neumožňují použít všechny šéfkuchařský triky. (Nelze smažit, nemůže se kouzlit s máslem a smetanou …)
 • Dá se vařit tak, že každé jídlo je zcela jiné. To doma obvykle nedosáhnete. Pestrost tedy je nejvýznamnější benefit profesionální krabičkové diety.
 • Pohodlí je další mimořádně silný argument. Zejména pokud jste zaneprázdněni, tak je příjemné, když vám někdo s milým úsměvem na tváři předá jídlo na celý den a vy to můžete pustit z hlavy.

Potud jsou to samé výhody. Nyní se podívejme na parametr, který již může rozhodnout o tom, zda ve svém okolí najdete vhodného dodavatele krabičkové diety.

Velká výhoda (by měla být, ale ne vždy je) je vhodné množství a složení živin. Zároveň to je ale také dvousečná zbraň.

Zde jsou ve hře dva vážné problémy, které si nyní podrobně přejděme.

 1. Jelikož dodavatelé krabičkových diet jsou soukromé firmy, sledují byznys, ne jen ideální stav. Pokud se hodně chudnutíchtivých žen dožaduje přísné diety – dostanou ji. My víme, že na hubnutí není dobrá strategie jít do podvýživy. Podívejte se na složení dietních režimů některých z dodavatelů …
 2. Jakmile budete dostávat jídlo v krabičkách, máte to pohodlné. Nic se nemusíte učit. To ale jinými slovy také znamená, že pokud budete později chtít vařit sami pro sebe, tak jste v kelu. Nevíte jak vařit, co vařit … Nenaučili jste se to, protože jídla vám byla předkládána. Stáváte se pak závislí na dodavateli krabičkové diety.

Rozveďme to teď trochu podrobněji.

Při hubnutí byste měli přijmout zhruba tolik energie, kolik vaše tělo spotřebuje. Možná o krajíc chleba na den méně, než by bylo akorát. Něco udělá sport – ten pomůže spotřebovat trochu energie. Znamená to, že na den byste měli přijmout někde kolem 8000 kJ (2000 kcal) energie. Muži a mladší lidé více.

Pokud se podíváte na složení profesionálních krabičkových diet, najdete i vhodná čísla. Často narazíte na problém nevhodně složených živin. Často odpovídají přesně tomu, co si o “vhodné” stravě myslí veřejnost. Zažité je dát hodně bílkovin, málo sacharidů a tuk jak kdy.

Celkem běžně naleznete nabídku na dietu kolem 5000 kJ na den – to by bylo fajn pro tříleté dítě. Ne pro pracujícího dospělého.

Dříve, než si tedy začnete vybírat dodavatele, ujasněte si, kolik potřebujete reálně živin. Aby se nestalo, že ve jménu „zkusím to a uvidím“ si zpomalíte metabolismus.

Pro koho je vhodné sáhnout po krabičkové dietě

Z principu služby je jasné, že je to ideální pro zaneprázdněné.

[Su_testimonial name =“Miro Veselý“ photo =“https://www.chudnutie-ako.sk/wp-content/uploads/2017/08/miro-vesely.jpg“ url =“https: // miro-vesely. cz /“ target =“self“]Tvrdím, že dobře placená manažerka se doma nemá proč změnit na šéfkuchařku, uklízečku, pračku a servisně-obslužný personál. [/su_testimonial]

Toto ať jí zařídí jiní dodavatelé. Ne, není to pánské lumpárnu. Ani dámské lumpárnu. Manažerka je v práci pod silným tlakem. Potřebuje se najíst, odpočinout si a jak relax se věnovat rodině. Pokud místo toho bude vařit, prát, žehlit, uklízet, starat se o děti, doučovat, dělat řidičku … Tipněte si jak se bude cítit. Jak rychle se vyčerpá. Přesně pro takové lidi je krabičková dieta ideální řešení.

Občas se doporučuje použít krabičková dietu i na „nastartování“ hubnutí. S tímto přístupem jsem trochu na rozpacích. Vím, že člověk se na začátku bojí, aby něco nepokazil. Ale pokud se hned na začátku naučíte principy, velmi rychle se do toho dostanete.

Asi však neplánujete setrvat v režimu krabičkové diety donekonečna. Zde pak vlastně máte dvě možnosti:

 1. Nevíte o hubnutí dost a chcete využít profesionální službu s rozvozem jídla. Možná si slíbíte, že zatím, než si to nastudujete, tak se spolehnete na rozvoz jídel. Jasné, že se to nenaučíte. Nic vás k tomu nedonutí.
 2. Umíte si složit vlastní stravu, ale krabičkovou dietu chcete využít zejména jako servis. Buď z časových důvodů, nebo pro její pestrost. Tam je využití služby na rozvážení dietních jídel opodstatněné a rozumné. Vždyť se později budete umět stravovat i sami.

Každopádně, vyberte si takovou dietu, která se živinami blíží vašemu ideálu.

Tip: možná se dá sáhnout po některé drastické krabičkové dietě kolem 5000 kJ na den. Živiny jsou možná fajn – kromě sacharidů. Pokud si ke každému jídlu dáte navíc krajíc chleba, máte to slušně vyřešené. Jen cena bude vyšší.

Krabičkové diety proto nemusíte brát jako závazné řešení. Klidně si objednejte maličké dietní jídla a doplňte je vlastní přílohou.

Jaká je cena krabičkových diet

Zde se už dostáváme k asi nejvážnějšímu problému. Na krabičkovou dietu si připravte asi tak 10 eur denně. Spíše více. Dříve 12. To máte 300 až 370 eur měsíčně. I rozvoz přidá k měsíční ceně obvykle dalších 30 eur. Některé firmy rozvoz jídel rozpustí v trochu vyšší ceně a deklarují rozvoz zdarma.

Když jsem počítal, kolik zhruba stojí můj jídelníček na hubnutí, vycházelo mi to na podobné čísla a to v domácím prostředí. Problém je v tom, že v domácích podmínkách sníte za tu cenu denně asi tak kilo zeleniny. V krabičkové dietě asi těžko – tam dostanete méně potravy a z rozdílu platíte servis. Takže pokud hledáte způsob jak ušetřit na stravě, tak krabičková dieta určitě není vhodná.

Mimochodem, pokud se vaří 5000 kJ dieta, tak to je velmi málo potravy a surovin. Tím je cena za jídlo ještě vyšší. S dovozem tak zaplatíte opravdu dost peněz za poloviční množství jídla, které byste potřebovali. Vy totiž potřebujete sníst 8000 kJ možná více. Téměř 10 tisíc by stále fungovalo na hubnutí u obézního muže i u obézní ženy. Tam pak cena za krabičkovou dietu získává jiné rozměry. Potom přichází v úvahu:

Domácí krabičková dieta

A tady se dostáváme k účinnému tajemství hubnutí:

Krabičky si můžete připravit i doma. A to je přesně to, co funguje, fungovalo a bude fungovat všem co znám, že zhubli.

Ne vždy si to musíte dávat do krabiček.

Domácí krabičková dieta - stačí talíř a igelitový sáček. Domácí krabičková dieta – stačí talíř a igelitový sáček.

Například když si udělám přílohu jako je bulgur, zda celozrnné těstoviny, tak automaticky udělám i porci (porce) na zítra. Někdy nemám po ruce krabičky. Pak dám jídlo do talíře, zakryji sáčkem a po vychladnutí to putuje do ledničky. Vím, ekologická stopa použití sáčků je problém, tak proto je asi výhodnější používat omyvatelné nádoby. Ale i toto je forma, jak si doma můžete připravit krabičkovou dietu.

Jakékoliv jídlo si tedy doma připravte, můžete si ho nadělit do krabiček a máte to připravené. Kamarádka si například dělává takové krabičky.

krabičková dieta Krabičková dieta – 4 porce jídla připravené do chladničky nebo mrazáku.

Nebojte se toho, že byste jedli málo pestrou stravu, pokud si ji takto připravíte předem. Párkrát po sobě můžete jíst celozrnné těstoviny s tofu a cibulkou. Pak si zase navaříte něco jiného.

Mnoho pokrmů si můžete připravit do krabiček a zmrazit. Pak je můžete vytahovat na střídačku, a tak si vytvoříte o něco pestřejší stravu.

Rozdělení jídla do menších porcí je způsob, jakým sami sebe ochráníte před snědením přílišné porce. Ne, nevadilo by, pokud byste i při hubnutí snědli neplánovaně půl kila borůvek. Ale lepší bude, když si dáte menší dávku vícekrát. Takže i toto se dá zmrazit – i když rozmražené to už nebude zcela ono. Ale pokud to hodíte třeba do horké kaše z ovesných vloček, tak to je docela v pohodě. Akorát se to stihne pěkně rozmrazit.

krabičková dieta Krabičková dieta – připravena příloha se dá zamrazit. Brokolice a cuketa jsou připraveny k jídlu.

I brokolice je potravina, které se jde snadno přejíst. Jak? Uvařte si ji a snězte celou. Půl roku ji nebudete chtít vidět, ani o ní slyšet. Pokud si ji ale uvaříte najednou v páře, rozdělíte na pár menších porcí, tak si ji můžete položit trochu ke každé večeři a nezhnusí se vám. Nebo ji hodíte na pánvičku, pokud něco opékáte.

Krabičková dieta - I takto si můžete připravit snídani na celý týden dopředu a ušetříte menší moře času. No - buďme realisté - Pepíček času. Ale vždy lepší, než to dělat každý den znovu. Takto si jeden den připravíte porci na dnes a 6 porcí na zbylé dny v týdnu. Krabičková dieta – I takto si můžete připravit snídani na celý týden dopředu a ušetříte menší moře času. No – buďme realisté – Pepíček času. Ale vždy lepší, než to dělat každý den znovu. Takto si jeden den připravíte porci na dnes a 6 porcí na zbylé dny v týdnu.

Něco putuje rovnou do mrazáku, něco se chladí.

Krabičková dieta vyžaduje mít doma krabičky. Je dobré chvíli sledovat ceny! Krabičky bývají občas v akci a pak se vyplatí koupit jejich najednou mnoho. Tip: pokud plánujete krabičky dávat do mrazáku, kupte si ty, co jsou k tomu určené. Jinak jejich párkrát amrazíte a odlomí se jim ouška. Krabičková dieta vyžaduje mít doma krabičky. Je dobré chvíli sledovat ceny! Krabičky bývají občas v akci a pak se vyplatí koupit jich najednou mnoho. Tip: pokud plánujete krabičky dávat do mrazáku, kupte si ty, co jsou k tomu určené. Jinak jich párkrát zamrazíte a odlomí se jim ouška.

Tip: I svačinu si můžete připravit do krabiček. Je pak jasné, co je vaše a jaká má být porce. Krabičku můžete snadno přenášet například do práce. Je to hygienické a poměrně elegantní.

Výhody proč si připravovat domácí krabičková dietu

V několika článcích (i v knihách) jsem vám doporučoval, abyste si jídlo chystali večer na zítra na celý den. Má to tyto důvody a výhody:

 1. Pokud si zavedete rituál přípravy jídla večer, například v čase namísto televizních zpráv, stane se to zvykem.
 2. Po večeři jste již najedení a můžete přemýšlet rozumně. Připravíte si hotové porce ve vhodném množství.
 3. Přes den už sáhnete po hotové krabičce s jídlem. (Je jedno jestli je koupena od firmy nebo jste si ji navařili sami) ta krabička je celá vaše. Není problém s otázkou, zda si mohu přidat. Nemusíte spekulovat, kolik máte jíst. Je naděleno.
 4. Pokud víte, že vás čeká jídlo, prakticky není žádná překážka, abyste ho snědli. V práci třeba nestíháte, ale pokud máte hotové jídlo, tak si zobnete. Kdybyste měli jídlo vařit nebo dokonce teprve jít koupit suroviny, možná zůstanete hladoví.
 5. Pokud jste nenažraný, tak pokud je jídlo ve vyčleněné nádobě, tak ho sníte. Kdyby bylo v hrnci, tak vyhladovělý před obědem si pravděpodobně (a snadno) dopřejete více, než by bylo vhodné.

Jednoduše mít jídlo připravené na celý den má samé výhody. Samozřejmě nesmíte mít žravé osazenstvo domácnosti či kolegy.

Pokud máte s krabičkovaním nebo s těmito dietami zkušenosti, podělte se o ně v komentářích. Nuž, a pokud se vám tento praktický přehled o krabičkových dietách jeví jako užitečný, sdílejte ho mezi známými. Může se někomu hodit při rozhodování.

Komentáre k článku: Krabičková dieta

 1. Petr 17. dubna 2018

  Hubnutí je těžké.

Pridajte komentár: