Pravidla hry na hubnutí

Hubnout nelze bez informací. Dříve, než začnete s hubnutím cokoliv dělat, měli byste se obklopit knihami a prostudovat si témata, jako je zdravý životní styl, hubnutí, sport, pitný režim či stravování. Abyste mohli začít hubnout, měli byste se v těchto věcech stát tak trochu odborníkem. Nestačí mít jídelníček na hubnutí.

Pokud si všechno nenastudujete, ztratíte mnoho času neúspěšnými dietami. Budete hladovět, protrpíte si to, zaplatíte za různé podvodné pokusy zaměřené na vaše hubnutí. A závěr? Budete ještě tlustější, než na začátku.

Říkáte, že se vám nechce nic učit? I ve 21. století stále platí: komu není rady, tomu není pomoci. Rada zní: učte se o stravování a o obezitě. Co nejvíc a z co nejrůznějších zdrojů. Jinak je vaše šance zhubnout prakticky nulová.

Rychlé hubnutí nefunguje

Mnoho lidí se snaží hubnout co nejjednodušším způsobem. Chtějí jednoduchou dietu. Ptají se pouze jak zhubnout břicho. Něco podle časopisu, co se vleze do dvou-tří odstavců textu. Ale v dlouhodobém horizontu takto nezhubnete. Hubnutí je běh na dlouhou trať.

Když začnete sprintem, daleko nedoběhnete a příště budete muset běžet zase od začátku – jenom cíl bude zas o něco dál. Taková jsou pravidla hry pro hubnutí. Klasickým příkladem je práce na směny. Naprostý stres a vyčerpání.

Nevěřte nikomu, kdo vám bude říkat, že se dá zhubnout velmi rychle. Reálné tempo hubnutí je asi dvě kila měsíčně. Někdo bude hubnout možná rychleji, jiný pomaleji, ale tohle je číslo, se kterým se dá počítat. 20 kg za rok, 40 kg za dva roky.

Zelenina

Zelenina sehraje ve vašem hubnutí hlavní roli. Pokud si dáte porci před každým jídlem, působí podobně jako chirurgická bandáž žaludku. Zelenina totiž:

 • Zabere místo dalšímu jídlu.
 • Zastaví hlad. Když pak začnete jíst, vystačíte s rozumnou porcí.
 • Dodá do vašeho těla důležité látky jako jsou vláknina, minerály, vitamíny.
 • Může dokonce napomoci při zažívání
 • Brzdí rychlost vstřebávání cukru do krve.
 • Zajistí dlouhodobý pocit nasycení po jídle.

Zkuste si to v praxi

 • Čerstvá zelenina je ideální. Pokud ji máte, je to skvělé. Pokud ne, nedá se nic dělat. Pak sáhněte po mražené. Raději zmrazená, jako žádná. To je optimální v zimě, kdy na pultech je mizerná kvalita zeleniny, zato však dech vyrážející ceny.
 • Zeleninu můžete používat i dušenou, nebo vařenou nebo grilovanou. Z tepelně upravené zeleniny si tělo vytáhne jiné látky, než ze surové. Proto je vhodné střídat to. Jednou si dejte syrovou, jindy grilovanou.
 • Někteří lidé se obávají, jestli příliš mnoho zeleniny nemůže ublížit. Neobávejte se. Pokud sníte kilo až dvě denně, tak můžete očekávat spíše příznivé účinky na zdraví. Jen upozorňuji, že na vyšší denní dávky je dobré propracovat se postupně.
 • Nakládaná zelenina často obsahuje cukr nebo sůl. Při hubnutí ji proto raději nepoužívejte.
 • Pokud samotné jídlo obsahuje zeleninu, například salát, tak nemusíte před takovým jídlem jíst „povinnou“ porci zeleniny.
 • Máte potíže s trávením zeleniny? Zkuste tepelnou úpravu.

Ovoce

Ovoce je velmi široký pojem. Proto i zacházení s ním může být velmi nepřesné. Pokud mluvíme o banánech nebo o hrozně, tak ty byste při hubnutí měli omezovat. Jsou sladké a dodají snadno dostupnou energii. Při sedavém zaměstnání by to mohl být problém.

 • Pokud si dáte jeden kus, je to vhodné zpestření jídelníčku.
 • Pokud jste ale byli zvyklí dát si na posezení kilo pomerančů, tak to už může být více energie, než tělo dokáže tak rychle využít.

Takže vhodnou dávku ovoce můžeme popsat třeba takhle:

 • Denně jeden pomeranč.
 • Denně jedno jablko.
 • Denně ještě jeden kus jiného ovoce, nejlépe vždy něco odlišného.
 • Často rajčata. Někdy syrové, někdy tepelně upravené ve formě přetlaku.

Méně sladké druhy ovoce můžete jíst klidně i místo zeleniny. Namísto kedlubny můžete sníst jablko.

Během hubnutí opatrně se sladkými druhy ovoce.

Oleje, tuky

Kdo má vystudovanou vysokou školu, oblast organické chemie, má šanci porozumět tomuto tématu. My ostatní asi nejlépe uděláme, pokud si zapamatujeme jen závěry a výsledky, co máme dělat.

Používejte co nejčastěji olivový olej. Je vhodný pro studenou kuchyni. Kupujte dražší, takový, který je označen jako extra panenský olej. Pokud výrobce slibuje lisování za studena a správné skladování (v temnu, v chladu), olej bude mít potřebné vlastnosti.

 • Dýňový olej je také vynikající. Když můžete, používejte jej. Bohužel není vždy snadné vybrat si značku. Často se setkáte s různě ředěnými oleji. Dýňový olej je velmi tmavý, silně barvicí a má lahodnou chuť.
 • Pokud máte možnost, střídejte občas i lněný olej. Může však snadno zhořknout. Kupujte ho pouze pokud byl krátce skladován. Musí být v ledničce a ve tmě a to rovněž obchodě. V hypermarketech a nejednou i ve speciálních prodejnách bývají bohužel zhořklé. Proto je asi lepší jíst jej ve formě mletých lněných semen.
 • Často se doporučuje i makadamový, pupalkový nebo řepkový olej.

Všechny tyto oleje jsou rostlinné a mají vhodné složení.

Slovo do bitvy je pak ještě rybí olej. Dá se koupit v lékárně a málokomu chutná. Proti němu říká to, že může obsahovat různé nečistoty, nebo dokonce stopy těžkých kovů. V dražším provedení se dá koupit rovněž tobolkách. Pak nese označení jako Omega-3, EPA, nebo DHA a podobné názvy.

Tuky jsou při hubnutí důležité. Správný druh, správné množství však kontrolujte přísně.

Tipy: bylinky a koření

K ochucování jídel doporučuji často bylinky. Jsou nejen chutné, ale mnohé mají také příznivý vliv na zdraví.

Pěstujte si bylinky na balkoně. Rozmarýn, tymián, bazalka, majoránka. Celé léto vám budou růst. Pokud se přemnoží, sesbírejte je a zamražte. Z mrazáku se dají vytáhnout a použít jako zcela čerstvé.

V některých hypermarketech se dají koupit čerstvé bylinky. I ty si můžete dát zmrazit a máte připravené lahůdkové příchutě do salátů.

 • Tymián a oregano mají výbornou chuť. Dávejte je hojně do salátů, na maso, ale jsou výborné i do bagety. Kromě toho mají příznivé účinky na zdraví.
 • Kurkuma je známá jako mimořádně zdravé koření. Používejte ji buď přímo, nebo v kari koření. Pozor, její žluté barvivo sice prospívá zdraví, ale může vás také picnout, pokud se vám dostane na vaši oblíbenou bílou halenku.
 • Skořici dávejte do ovesných vloček, nebo domácích proteinových tyčinek. Mimo jiné pomáhá snížit glykemický index potravin a může přispět i při snižování cholesterolu.
 • Česnek používejte tak často, jak vám to společenská situace dovolí. Protlačený, nebo nakrájený nechte 10 minut „provětrat“ ??až potom jej použijte. Teprve pak obsahuje ty správné účinné látky. Sušený česnek značky Kotányi se také hodí mít po ruce.
 • Zázvor má také mnoho příznivých vlastností. Dá se strouhat, můžete z něj udělat čaj, použít k dochucení.
 • Koření, kmín kupujte vcelku. Melte až těsně před použitím. Nekupujte umleté, nemá to chuť ani vůni.

Velké zrychlení (a sjednocení) ochucování jídel nám dávají polévkové kostky. Ne však ledajaké. Dnes se už dají koupit i zeleninové vývary a to bez soli a bez glutamátu sodného. To znamená, že i ti, co kvůli srdci nemáte solit, můžete takový výrobek použít.

Jaký máte obvod pasu?

Obvod pasu se mírně mění v závislosti na tom, co právě máte v břiše. Proto se může stát, že dnes naměříte 99 a zítra 100. Nic si z toho nedělejte, pokud začnete hubnout, brzy zjistíte, že si opasek zapínáte o jednu dírku „tužší“. A když narazíte na poslední dírku a stále bude málo, další dírky vám vyrobí například švec. Má na to vybavení. Věřte, že je příjemné dát si vyrábět nové dírky i do drahých opasků. Nevypadají sice dokonale, ale udělají velkou radost.

Při hubnutí je utahování opasku vždy dobrý signál. (Na rozdíl od politiků, kteří slovním spojením „utahování opasků“ dávají na známost, že zas něco spackali … „)

Obvod pasu určuje vaše zdraví

Změřte si obvod svého pasu. Pokud je příliš velký, měli byste co nejdříve změnit svou životosprávu, protože jinak přijdou vážné zdravotní problémy. Dříve či později, ale přijdou. A věřte, že ty problémy vám už nebudou chutnat tak, jak koláčky a klobásky, které je způsobily.

obvod pasu zvýšené riziko vysoké riziko
ženy > 80 cm > 88 cm
muži > 94 cm > 102 cm

Toto výčet centimetríkov není samoúčelné. Právě tuk na břiše totiž představuje největší riziko pro zdraví.

Dva druhy obezity

Pokud je tuk umístěn hlavně na stehnech, což je typické u žen, nazývá se gynoidní typ ukládání tuku. Někdy se to označuje jako hruškovitý postava. Gynoidním se tento typ ukládání tuku nazývá proto, že je typický hlavně u žen.

Druhý druh obezity se nazývá androidní, protože je častý u mužů. Tuk se ukládá především v oblasti břicha, hlavně v oblasti pupku. Člověk s androidní obezitou připomíná kouli, nebo jablko – na tenkých nohou koule a zas tenké ruce a hlava …

Z hlediska zdravotního rizika je jednoznačně horší androidní typ obezity. Pokud se vám tuk ukládá pouze na stehnech a hýždích, možná se vám to nelíbí na vzhled. Zdraví však touto obezitou příliš netrpí. Pokud se vám ale tuk hromadí na bříšku, je to varovný signál. Onemocnění na sebe nemusí nechat dlouho čekat.

Nedá se hubnout jen z břicha

I když jsem to už několikrát psal, neuškodí zopakovat, že není možné zhubnout jen z břicha. Různé stroje, zábaly a kúry, které vám slibují rychlé rozpuštění „tuku z bříška“ jsou čistým podvodům na získání vašich peněz. Pravda je přesně opačná – pokud začnete hubnout, tuk půjde pryč z rukou, nohou, z obličeje, ze zadku. Bříško odolává. Břicho vám začne „klesat“ až zcela poslední. Vím, je to na šľaktrafenie, protože každý by chtěl právě to břicho řešit první …

Existuje sice možnost odstranění tuku operativním zákrokem, ale vřele vám nedoporučuji jít do toho. Pokud se ho snadno zbavíte, snadno ho zase dostanete zpátky. Lepší je, když se ho zbavíte poctivou redukční dietou, pomalu. Tím si na nový životní styl celkem zvyknete a pak je větší šance, že při něm už i setrváte.

Genetika – právě zde se vidí …

To, kde se vám bude na těle ukládat tuk je dáno geneticky. Pokud máte velké stehna a zadek, dost pravděpodobně se s tím nepodaří nic udělat. Můžete roky marně bojovat, zápasit a bezvýsledně. Budete se stresovat, trápit, ale pokud tělo prostě chce mít na stehnech zásobu tuku, asi nevyhrajete. Nejlepší je vzít to jako fakt a naučit se s tím žít.

Pár slov pro ženy: Není rozumné nalistovat si v módních katalozích obrázky 16 ročních anorektiček a potom toužit vypadat jako ony. Není to reálná touha. Chápu, každý člověk (nejen ženy) by chtěl vypadat co nejlépe a skoro každý člověk by chtěl vypadat jinak, než vypadá. Jednodušší a hlavně zdravější je naučit se respektovat svůj vzhled a příliš ho nepřezkoumával. To že někdo nemá dokonalou postavu přece není problém. Hlavně, aby tuku nebylo tolik, že ohrožuje zdraví.

Hlavně mladší lidé chtějí dobře vypadat, aby si našli partnera. Ale tady pozor. Pokud se vám podaří udělat se zaťatými zuby pro svůj vzhled maximum a ulovíte kluka, který jde „hlavně po designu“, je zde reálné riziko, že o pár let budou na trhu novější a atraktivnější modely. A vy budete opuštěná … Vím, toto riziko hrozí vždy a každému, nezaškodí si ho však připomenout. Pokud si vás partner najde jen díky tomu, že šílenými dietami a cvičením udržujete z posledních sil jaký-takový design, kolik vám to vydrží? Přidejte pár let a váš manžel najde doma místo atraktivní skoromodelky boubelky, která chroupe bomboniere, protože je nešťastná z toho, jak vypadá. Věnujte svůj čas a intelekt raději do něčeho smysluplného, ne do své postavy. Stravujte se zdravě a cvičte, abyste měli hmotnost v Horma. Více ať vás netrápí.

No, ale to jsem odbočil.

Pokud si tedy budete měřit obvod pasu, klidně to dělejte – a zapisujte si výsledky (is datem). Nejlepší pokud si budete obvod pasu měřit alespoň na dvou místech. V oblasti pupku a kousek nad ním, kde začínají žebra. Nejlepší je dělat to vždy jednou za týden ráno nalačno po vyprázdnění spolu s vážením.

Mužům jde více o život

Při obezitě androidního typu (když se přibírá na pupku) je vysoké riziko kardiovaskulárních problémů – vysoký krevní tlak, infarkty, mozkové příhody. Velmi častá je cukrovka. Těmito onemocněními jsou postiženi velmi často muži. Ženy obezitu nesou po zdravotní stránce lépe.

Je škoda, že současná společnost vytváří klima, ve které i muž se 150 kily může spokojeně chodit po světě a žena pokud má dva kila nadváhy, už hlásí paniku.

Pokud váš manžel (nebo nedej bože syn!) Má stoupající nadváha (jak by se mělo správně česky říkat nadváze) měl by to být pro širokou rodinu skutečný alarm! Nejde o vzhled, ale o zdraví. Bohužel momentálně je tlustý strávník při rodinném obědě stále nejvděčnějším objektem a matky, manželky i babky ho vděčně obloží dobrotami. Vždyť když mu tak chutná …

Mám pocit, že lépe by bylo, kdyby si tyto kŕmeniachtivé ženy koupili raději domácí zvířátko. Kdyby tak přeje krmili pejska, který by jim po ztučnění zahynul, možná by pochopili, že jídlem není třeba komunikovat ve společnosti, v níž se dá komunikovat verbálně.

Komentáre k článku: Pravidla hry na hubnutí

 1. Kateřina 22. srpna 2011

  To je vážně pravda moje rodiče mi to taky říkají tak na tom asi něco bude nemám pravdu?

 2. Veronika 3. prosince 2011

  Dobrý den,
  potřebovala bych radu, mam silnější stehna a potřebovala bych se toho zbavit, ale nevím jak. Když začnu cvičit, bojím se že se tuky přetvoří do svalů ale nezeštíhlí, a to ja nechci. Tak vás prosím o nějaký typ? Děkuji.

 3. Bety 15. února 2012

  Mně to nejde :(((

 4. Veronika 15. května 2012

  Dobrý den,
  potřebovala bych radu,mám silnější stehna ,ale břicho taktéž a chtěla bych se toho zbavit ,ale nevím jak. Když začnu běhat bojím se když zhudnu břicho tak my to zůstane ve stehnách, a to právě nechci . Tak vás prosím o nějaký typ ? Děkuji.

 5. Miro Veselý 15. května 2012

  Veronika jestli máte geneticky dána větší stehna, tak s tím moc nepohnete. Doporučuji upravit stravu a nasadit rozumnou sportovní aktivitu. Běhání až když budete štíhlá.

Pridajte komentár: