Rychlé hubnutí

Nečekaně mnoho lidí se ptá, jak zhubnout břicho? Touha po rychlém hubnutí je asi normální a lidská. V dnešní době je na rychlost kladen důraz ve všem. chceme

 • rychlý počítač,
 • rychlou donášku zboží domů,
 • rychlou dopravu.
 • Není divu, že chceme i rychle zhubnout.

Bohužel tělesné procesy nelze urychlit. Tuto větu doplním poznámkou, že někdy se věci urychlit dají, ale obvykle je cena za urychlení příliš vysoká.

Hlavně je dobré vnímat to i logicky. Přibírali jste možná několik let, často po celý život. Najednou se kdesi vzala touha po změně. To co roky vadilo bychom chtěli nejlépe hned změnit? To nejde. A kdyby to šlo, vůbec by to nemuselo být tak fajn, jak se zdá. Ano, kdyby kouzelník způsobil, že máme dokonalou postavu, tak to bu fungovalo. Ale v reálném životě hubnutí způsobí mnoho tělesných změn. Změní se vám ještě i obličej. Pokud trpíte obezitou, po zhubnutí budete vypadat jinak. Kdyby se to stalo skokově, je riziko, že byste s tím měli vážné psychické problémy – prostě najednou byste v zrcadle viděli zcela jiného člověka.

Začněme tedy tím, že rychlé hubnutí možné je. Podívejme se na to, v jakých situacích se rychle hubnout dá a jaké následky to přinese.

Rychlé hubnutí u mimořádně obézních

Rychle hubnout (5 a více kilo měsíčně) můžete hubnout pokud splníte tyto dvě podmínky:

 1. Pokud máte nadváhu několik desítek kilo navíc a
 2. dosud jste nikdy nedrželi žádnou dietu.

V takovém případě postačí, abyste tělu dali tolik, co opravdu potřebuje + začali cvičit a výsledek vás ohromí. Je třeba doplnit podrobnosti: dát tělu co potřebuje znamená, že musíte začít jíst vhodnou stravu ve vhodném množství a to zcela pravidelně. Obézní lidé se často přejídají, nebo naopak jedí mimořádně nepravidelně. Tyto příčiny obezity je třeba zrušit. Pak tělo začne rychle hubnout.

Toto rychlé hubnutí je normální a jako půjdou měsíce, bude se rychlost hubnutí zpomalovat. Když se dostanete na úroveň nadváhy, to už počítejte s tempem méně než 4 kila za měsíc. Dříve 2 kila.

Rychlé hubnutí tvrdou dietou

Mnoho lidí hledá způsob jak zhubnout rychle a nejčastějším způsobem je omezení stravy hluboko pod normál. Tím však tělo dostanete do podvýživy. Ano, hubne se přitom. Ale zároveň tím nutíte metabolické procesy do zcela nepřirozeného režimu. Tělo v sebeobraně postupně poprepína procesy. Výsledkem určitě nebude plné zdraví, to si jistě umíte představit.

Po rychlém hubnutí spôsobemo hladověním se obvykle rychle vrátí kila zpět. Pak je otázka, jaký to celé mělo význam …

Takové rychlé hubnutí lze obhájit pouze v případě, že se potřebujete nutně připravit na nějakou operaci a potřebujete zhubnout rychle, jinak je ohrožen život. Jinými slovy – následky z příliš rychlého hubnutí jsou v takovém případě menším zlem. Tehdy vám může lékař doporučit, abyste sáhli na dno tělesných rezerv.

Následky rychlého hubnutí

Už jsem zmínil zpomalení metabolismu. Tento následek je nepříjemný, protože v těle navodí nepřirozenou situaci. Dá se říci, že „odpuzuje“; nastavení. Tato nastavení se přizpůsobí nedostatku potravy a snaží se zachránit život v době hladu. Co však po skončení této diety? Tělo je nastaveno na nedostatek. Potrvá někdy i více měsíců, dokud se procesy dokážou vrátit do normálu. Několik měsíců však nikdo nedokáže regulovat svou stravu tak, aby zas nepřibral. I proto, že asi není znám způsob jak na to. Kromě toho, pokud by obézní věděl takto přesně regulovat svou stravu, nemusel by hladovět – hubnout se dá s přehledem i při běžně kontrolované stravě.

S tím souvisí i druhý následek rychlého hubnutí. Omezení stravy je primitivní přístup. Nic se přitom nenaučíte. Jen trpět. Po skončení hladovění byste však měli svou stravu regulovat mimořádně přísné a přesně. Víte to? Asi ne – vždyť jste museli téměř přestat jíst, pokud jste chtěli zhubnout. No a tak výsledkem rychlého hubnutí je stav, kdy se začnete pokoušet přidávat potraviny, ale protože o věci nic nevíte + tělo je zažádané = rychle přiberete. Kila letí nahoru a člověk to nakonec vzdá …

Proč se rychlé hubnutí nevyplatí

Právě z těchto důvodů je se rychle hubnout nevyplatí. Nic vás to nenaučí a navíc vám to rozšteluje složité tělesné procesy tak, že později snadněji přiberete. Navíc při značném omezení příjmu potravy se neztrácí jen tuk, ale ztrácíte i svalovinu (i srdce je sval!) A ztrácíte i kostní hmotu. Později na to snadno doplatíte. Bolesti páteře způsobené oslabenými svaly jsou běžné. I zlomeniny jsou po oslabení kostí časté. Proto před otázkou jak zhubnout rychle je třeba zvážit i možné následky: že si poškodíte zdraví a téměř na 100% budete mít o pár měsíců i tak více kilo, než před oním slavným rychlým hubnutím.

Jak rychle se dá hubnout pokud to má být zdravé

Proto vám doporučuji, smiřte se s tempem hubnutí, které je pro tělo poměrně přirozené. Pokud nastavíte hubnutí asi na tempo 2 kila za měsíc, znamená to pro vás několik výhod:

 • Omezení ve stravě bude jen velmi malé, tělo se proto nemusí přepínat do úsporného režimu.
 • Po zhubnutí stačí mírně přidat jídlo a pokračovat – žádný jojo efekt nezaznamenáte. Zatímco hladovku nemůžete držet dlouhodobě, racionální stravu ano.
 • Pokud budete hubnout při vhodném množství stravy + budete cvičit, tělu tím prospějete. Hubnout budete tuk a ne svalovinu a kostní hmotu. Navíc si cvičením zlepšíte kondici – především srdce a svalů. Výsledkem bude snížené riziko pádů a zlomenin. To zní fajn, ne?

Uvědomuji si, že jít tempem 2 kila měsíčně je nějakých 20 kilo za rok. Přitom o rychlé hubnutí mají nejčastěji zájem lidé, kteří léta přibírali. Když mají 20 až 40 kilo nadváhu „vzpamatují se“ ;. Nechtějí roky hubnout. Nejraději by měli hned (nejlépe již včera) krásnou postavu. Ale to je sen. Na tomto webu píšu o reálných možnostech hubnutí. Pro sny musíte sáhnout do říše snů – do reklam. Tam vám naslibují vše co chcete slyšet, jen aby získali vaše peníze.

Jak zhubnout? Ne rychle. Postupně.

Na otázku jak zhubnout se dá odpovědět i velmi krátkou větou. Ta věta zní: jezte nízkotučnou, vysokoobjemové stravu, pravidelně cvičte a relaxujte. Nějak takto by se dal formulovat bleskový návod na to, jak hubnout. Ono je to tak trochu slovní hříčka.

 • Jak zhubnout – to je návod na to, jak akci dotáhnout až do konce.
 • Jak hubnout – to je často celoživotní program pro tučných bez konce a bez radosti.

Podívejme se proto nejprve na rozdíly mediz přístupem k tomu jak hubnout. Pak si řekneme jak zhubnout a pokud to dodržíte, váhu byste si měli vědět udržet už i bez návodu.

Hubnout můžete donekonečna. Udeříte dietu. Za pár týdnů vás přestane bavit. Často přesně poté, co vaše babička donese ty koláčky. Tak ať to pára tlačí, dám si. O pár týdnů zjistíte, že jste jaksi přestali hubnout. Přibíráte. No v časopise narazíte na skvělou novou dietu. Stačí jen … A už jste zase ve hře. Zas na pár týdnů. Takto můžete hubnout vlastně trvale a jediným výsledkem této houpačky bude, že jste stále tlustší. Přitom většinu času se pokoušíte hubnout … Návod na to, jak zhubnout jsem již naznačil v úvodu. Bude to znamenat frontální útok na celý životní styl. Pokud jste přibrali, někde děláte chybu. Ještě pravděpodobnější je, že děláte několik chyb na více úrovních. Chcete-li zhubnout, musíte tyto chyby identifikovat a následně odstranit. Jinými slovy musíte odstranit příčinu přibírání.

příklad: Máte vědro, do kterého teče voda. Vy ho ale chcete mít prázdné. Je hloupost vzít pohár a začít vodu vylévat! Tím nic pořádně nedosáhnete. Jen se naděláte … Pokud ale zastavíte přívod vody, pak má smysl vodu začít i vylévat. I kdybyste to ale neudělali – voda se odpaří.

Podobně je to i v případě, že chcete rychle zhubnout. Nemá smysl nasadit brutální dietu, pokud nevíte, jak se máte pak stravovat. Jen byste přibrali a po pár týdnech si kladla otázku, jak zhubnout … Pokud místo hubnutí nasadíte racionální životní styl, je to stejné, jako kdyby jste zastavili vodu. Začnete jíst přiměřené množství potravy. Začnete cvičit, odpočívat a řádně spát. Nic jiného není třeba a vaše nadbytečná kila se začnou ztrácet.

Tělo nebude držet zásobní tuk, jak ho nepotřebuje. Proto musíte udělat něco, co pro tělo vyšle signál: zásoby netřeba. Ten signál vyšlete změnou životního stylu.

 • Začnete jíst s železnou pravidelností 5 krát denně. Každé 3 hodiny jedno jídlo. Pravidelnost ve stravě zajistí, že tělo začne normalizovat metabolické procesy. Dlouhodobě pravidelná strava stačí k tomu, abyste hubli. Jsou známy mnohé příklady, kdy tlustí lidé šli na dovolenou, kde hodovali – měli 5 krát denně jídlo a ne zrovna nejzdravější. Přesto za 2 týdny zhubli. Jen pro tu pravidelnost a denní mírný pohyb.
 • Začnete pravidelně pít vodu. Denně ty dva až tři litry berte jako naprosté minimum.
 • Snížíte míru stresu. Stres je slovo, které označuje zátěž. Tělo v zátěži nebude hubnout – protože jsou špatné časy. A jak snížit stres? Řešení problémů, nenechte se terorizovat v práci. Po práci si najděte čas na odpočinek a denně spěte 8 hodin. Neříkejte „to se nedá“. Položte si otázku „jak na to“. Je to totiž jedna ze základních odpovědí na otázku, jak zhubnout.
 • Začněte cvičit. Nemusíte hned podávat výkony na olympijskou medaili. Stačí, když na úvod začnete chodit na rychlé procházky. Denně tak hodinku. I to stačí na začátek k tomu, abyste hubli. Lepší bude, když přidáte i nějaké cviky na posílení svalů, ale nikam nespěchejte. Pokud jste dosud necvičili, začněte krátkou procházkou. Zítra delší o pár minut. Každý den si přidávejte tak, abyste se dostali zhruba na hodinu denně. Když vám to půjde, pak si najděte osobního trenéra a ten vám poradí, co je pro vás nejlepší dělat.
 • Studujte. V době relaxace si najděte čas na to, abyste se dovzdelali. Věnujte pár týdnů četbě knih o výživě, o hubnutí, o zdravém životním stylu. Bez těchto informací se vám otázka jak zhubnout jeví zcela nezvládnutelná. Naletíte každé hloupé reklamě a dietě. Myslete na to, že jednu hrubší knihu lze přečíst zhruba za 8 až 12 hodin času. To není tak velká investice. To co se dozvíte vám dá více, než kdybyste ve stejnou dobu četli ženské pomlouvači, nebo sledovali televizi. No a doporučuji, ať to je několik knih! Pestřejší informace jsou lepší.

Tyto body jsou odpovědí na otázku jak zhubnout. Je jasné, že pokud s tím jen začínáte, asi se vám v hlavě rojí mnohé otázky. Co jíst, co ne. Jako s výjimkami a zda je lepší kolo, nebo plavání. Podobné otázky jsou zcela normální. Tak totiž pracuje náš mozek. Pokud mu dáte úkol, nebo cíl, přepne se na autopilota a směřuje za cílem. Na toto téma píšu více v knize a na webu Jak dosáhnout úspěchu.

Aby vás mozek mohl řídit k cíli, potřebuje znát odpovědi na otázky. To je přirozená snaha, že chcete být kompetentní. Otázka jak zhubnout tedy vyvolá mnoho otazníků. Potřebujete informace. Ne však telegrafické. Musí to být hlubší znalosti. S každou odpovědí se totiž vynoří další otázka. Proto nejlepší způsob jak zhubnout je, že se nejdříve vzdělat.

Pokud máte znalosti, jste na dobré cestě

Z vlastní zkušenosti vím, že hubnutí bez znalostí je jen marný pokus. Marně se ptáte na rychlé hubnutí, pokud nevíte, jak jíst. Naučit se základy výživy není tak těžké, jak se zdá na první pohled. Vím, asi to na začátku bude pro vás zcela nepřehledné. Všechny ty sacharidy, proteiny, tuky, kalorie a jouly. Možná vás to dokonce odstraší. No pokud vydržíte, rychle zjistíte, že principů zdravé výživy není mnoho a že se dají poměrně snadno pochopit a zapamatovat. Chce to investovat čas a trpělivost.

Většina lidí se sice ptá jak rychle zhubnout, ale chtěli by slyšet jen rychlý návod. Čekají, že jim něco bude zakázáno, něco jiného budou muset jíst a asi jim to nebude chutnat. To jsou běžné představy o dietě. Zatímco však nemají základní znalosti, obvykle se stávají obětí podvodníků. Naletí na nějakou dobře znějící dietu, nebo si koupí některý předražený preparát v naději, že to je ten pravý způsob jak zhubnout. Není. Proč? Protože se tím neodstranila příčina. Nezastavila se ta voda, která přitéká do hrnce …

Zatímco nevíte základy správné výživy, těžko zjistíte, co ve vaší životosprávě způsobuje obezitu. Když nemáte přehled o tom, které potraviny jsou vhodné, budete obětí reklamy. Budete se domnívat, že snídaňové cereálie jsou vhodné jen proto, že na nich je napsáno „štíhlá linie“ a „bez cukru“. Kdo má základní znalosti ten ví, že jsou vlastně zcela nevhodné a za pakatel si umíte udělat vlastní a vhodné. Pokud jste viděli alespoň jeden díl pořadu Jste to, co jíte, tak jste si jistě všimli, že jednou z prvních věcí byla kontrola chladničky. Je to dobrý začátek toho, jak zhubnout. V každé domácnosti kde jsou obézní lidé se dá najít hodně, nebo až většina nevhodných potravin. Co s nimi? Sníst to a přibrat? Ne. Darujte jejich, nebo vyhoďte. Udělejte si revizi bytu. Každá potravina, která se vám nehodí do scénáře na hubnutí nemá u vás co dělat. Nebude prospěšná ani pro vás, ani pro manžela ani pro děti.

V tomto je racionální výživa zajímavá. To, co je pro zdraví vhodné je vhodné prakticky vždy. Ať už hledáte návod jak snížit riziko rakoviny, riziko kardiovaskulárních nemocí, snížit problémy s diabetes nebo hledáte způsob jak zhubnout – zbraně v podobě potravin jsou stále stejné. Hodně zeleniny, ovoce a ořechů. (Během hubnutí s ovocem trochu opatrněji, sladké druhy raději škrťte.) Často luštěniny, celozrnné přílohy, těstoviny, chléb. Méně živočišných produktů jako maso, máslo, vejce, mléčné výrobky. Málo tučných pokrmů. Žádný cukr a sladkosti, nic smažené, fritované … To jsou základní způsoby, jak zhubnout.

Komentáre k článku: Rychlé hubnutí

 1. Pavel 26. srpna 2016

  Dobrý den.Hledal jsem právě,kde jsem udělal chybu při mém hubnutí.Před třemi měsíci jsem vážil při výšce 194cm 124kg.Přestal jsem kouřit po více jak 40 letech a protože jsem našel v sobě tolik vůle řekl jsem si,že zároveň nechci přibrat?!Jel jsem na doraz,ale po čase začali problémy kdy jsem neměl chuť k jídlu a do toho bolesti zad.Po třech měsících jsem váhu zastavil na 106kg,ale rehabilitace zad mi dorazila.Bez prášku se nerozjedu.Snažím se přidávat jídlo,ale není to ono.Bolesti zad mi brání k větší aktivitě,nevím?Poraďte.

 2. Miro Veselý 26. srpna 2016

  Pavel z toho popisu nevím posoudit kde je problém. Pokud jste hubli agresivním omezením stravy, nebo nevhodným cvičením, potíže s páteří jsou častým důsledkem. Tam pomůže cvičit SPS systém doktora Smíška. Musí to ale řídit kvalifikovaný fyzioterapeut. Po rehabilitaci můžete začít přidávat chůzi a ta na hubnutí postačí.

Pridajte komentár: