Tabulky, přehledy, grafy, čísla

Na tomto místě najdete všechny důležité informace, které se týkají zdravé stravy a hubnutí. V jednotlivých článcích jsou praktické údaje a čísla, které je dobré znát.

Hubnutí musí začít studiem. Musíte vědět, jinak budete tápat. Snadno nálety podvodníkům.

Musíte se stát alespoň trochu odborníky na jídlo. Kupte si několik knih o racionální výživě. Potřebujete porozumět tomu, z čeho se skládají jednotlivé pokrmy. Vědět, jaký účinek na člověka mají složky potravy. Vědět, kolik potravy můžete sníst, aby vám prospěla.

Pokud vám někdo nabídne bábovku, musíte znát přesné důvody, proč si ji nedáte. Vím, není to snadné začít studovat na kolena středního věku, zda nebodaj na stará kolena. (Obezitu často řešíme až ve zralém věku, když nám už dělá vážné zdravotní potíže). Pokud téma výživy zvládnete, budete schopni připravit si sami právě takový jídelníček, který vám bude chutnat a zároveň se zbavíte všech „záchvatů“ typu nepřekonatelné chuti na sladkosti, či jiného obžerství.

Jak rychle se vlastně přibírá?

Představte si situaci, že si denně dopřejete jen jednu jedinou malou výjimku. Možná koláček navíc, nějaká doboška, ​​zda více slaniny do halušek. Z této výjimky přiberete lze jen jeden jediný gram. To je „nic“. Řeknete si. V Kile je tisíc gramů a kilo nadváhy ani není vidět. Denně si můžete dopřát jednu dobrotu a za rok přiberete jen málo přes čtvrt kila. Čtvrt kila to je přece nic. Ale pojďte počítat:

  • Máte 10 let a začnete trochu více mlsat. Ročně přiberete jen 365 gramů tuku navíc. Necelého půl kila ani nevidět.
  • V dvacítce se vaše úspory tuku z dětství rovnají 3,6 kg. No cože to už je za „nadváha“? Nestojí ani za řeč. To se přece dá shodit za měsíc, řeknete si. Denně si dále dopřejete tu hranolky, tam bagetku a zalijete to sladkou kolíčky, či energetickým nápojem. S trojkilovou nadváhou se přece nebudete omezovat. No ne?
  • V třicítce nabrala jen trochu mlsný žena po porodu alespoň 5 kilo navíc. Mlsný muž na to nepotřeboval ani rodit. K tomu máte našetřeno už 7 kilo slaniny od dětství po jednom gramu denně. To máme celkem 12 kilo nadváhy. Hlavně na pupku. Ne, není to drama. Ale štve vás to. V létě to vidět. Už byste i chtěli zhubnout, ale nedaří se vám. Vždy trochu zhubnete a znovu přiberete – a přiberete víc, než jste měli předtím.
  • A už se počítáte ke čtyřicátník. Už na sobě nosíte pěkných 16 kilo slaniny navíc. Nezískali jste je dramaticky. Po jediném gramu denně, plus občas nějaká větší pamlsek. Dietami jste si zpomalili metabolismus. Zároveň jste ztratili jakoukoliv sebedůvěru, že byste ještě někdy snad dokázali zhubnout. Teď už nebudete přibírat jen jediný gram denně. Bude toho víc. Jste usedlejší, energetický výdej je stále menší. No v jídle se neomezíte.
  • A tak v padesátce máte nadváhu 20 kilo. Spíše však více. V tomto věku se už metabolismus začíná zpomalovat i bez diet. Váha se začne šplhat nahoru. A to jsem počítal jen decentní mlsání. Jediný, maličký gram tuku nabrání denně. Plus občas nějaká ta hostina s rodinou, občas trochu alkoholu …

Stačí chvíli (třeba 30 let) nedávat pozor a člověk je najednou tlustý. Ne, neobžieral se denně, jak si myslí většina hubených. Stačí, že se trochu hůře stravoval. Někomu i to stačí na obezitu. Dopřát si. Ani ne mnoho, ale pravidelně.

Všichni víme, že bychom neměli jíst to či ono. A dáme si. Podvědomí člověka často láká vyhnout se povinnostem. Máte napsat nepříjemný dopis, tak raději důkladně vyupratujete celou kuchyň a rozmrazíte ledničku. Podobně se vyhýbáme nepříjemným povinnostem, které máme vůči vlastnímu zdraví a životu. Nechce se nám cvičit, nechce se nám kontrolovat to, co papam. Člověk nechce přijít o své pohodlí a zažité stereotypy. Ani o ty dobré pamlsky.

Snad zítra, dnes se nám to nikdy nehodí

Snadno si najdeme výmluvy, pro které dnes nejdeme cvičit, pro které si nyní dáme ty čerstvé jaterničky. Co zítra? Začnete hubnout? Ne. Zítra přece už bude zas jen dnes!

Je to můj život a za mě to nikdo neudělá

Jen já určuji, jaký budu vést životní styl. Ano, může být i pohodlný. I následky budu nést já. Nelze mít pohodlí, dopřát si pamlsků, necvičit i být přitom zdravý a štíhlý. Nelze, jakkoliv bychom chtěli. Pokud dlouhodobě zanedbáváme své tělo a zdraví, tělo se „pomstí“. Kolik žen si kupuje drahé kabelky, šperky, kostýmy, aby vypadaly tip-top. Ale pod produkcí módního a kosmetického průmyslu se skrývá jen nevábně tučné tělo, které hovoří jasnou řečí: „Tato dáma ani jen trochu nedbá sama o sebe“. Jakkoliv se to pokouší zakrýt drahým kostýmům. Je to prostě „tučibomba“. Nač drahý parfém, pokud smrdí cigaretou? Nač sexy halenka, pokud v ní Lock bachoru jako kýbl želatiny?

Komentáre k článku: Tabulky, přehledy, grafy, čísla

  1. myška šedá... 7. února 2015

    tučibomba…:o)))

Pridajte komentár: