Účinné postupy na hubnutí

Účinná cesta je jen jediná a nebude se vám ani trochu líbit.

Je to však podobné, jako kdybyste seděli na voze, který vás veze do hlubokého pralesa. Nechce se vám vyskočit a vrátit se do oázy, protože cesta pralesem je nepohodlná a nebezpečná. Ale čím déle budete váhat, tím delší a těžší bude vaše cesta. Pokud to presvihnem, možná se už vůbec nedokážete vrátit!

Když jsem dělal své první pokusy, jak zhubnout, měl jsem zanedbatelnou nadváhu – možná nějakých 5 či 10 kilo. Nešlo to snadno a tak jsem rezignoval. Musel jsem přibrat přes 40 kilo nad normál, abych pochopil, že lehké cesty niet. Tím jsem jen dokázal, že v inteligenci mám rezervy – často jsem se lhal představou, že to tučnenie se mě netýká, později to nejako shodím a podobně.

Co tedy funguje?

Matematika.

 • Strava má energetickou hodnotu.
 • Člověk utrácí energii

Zatímco tyto dvě věci budou v rovnováze, vaše váha bude vytrvale stabilní. Pokud ne, jsou k dispozici dvě možnosti:

 • Pokud přijmete více, než spálíte, budete tloustnout.
 • Pokud přijmete méně, než spálíte, budete hubnout.

Nic víc z teorie hubnutí vědět nepotřebujete.

Jen jediné: kolik energie můžete přijmout právě vy, aby se s váhou dělo přesně to, co chcete.

Na to jsou různé vzorce. Stačí si tedy vypočítat, kolik energie máte přijmout ve stravě a – což je horší – pak to také dodržovat.

Hubnutí je proces, který ovlivní mnoho procesů, dokonce někdy i psychiku. Nezaškodí proto, že své snažení zkonzultovat s lékařem. Může vám dát užitečné tipy a ujistíte se, zda nemáte nějaký zdravotní problém, který by se při hubnutí mohl zhoršit!

Jak zhubnout do plavek?

Pojmy typu „zhubnout do plavek“; nemám rád. Vidět je nyní v každém časopise. Manipulují se sebevědomím naivních lidí, kteří si často myslí, že dokud jsou oblečeni, nadváha se kamsi vypaří. Ale ruku na srdce – pokud má někdo pár kilo navíc, víme o tom. Nemusí se svlékat. Případně pokud se svlékne, nepřekvapí.

Léto nás často motivuje „něco se sebou dělat“ ;, ale jsou to zbytečné pokusy. Pokud je jedinou motivací snaha „dobře vypadat v plavkách“ ;, tento motiv již v září odezní do nenávratna, abychom mohli dál vesele přibírat. Otázka však zní, zda má smysl celé léto se trápit, pokud jsme si povolili po zbytek roku klidně tloustnout.

Pro ty, které to cloumá směrem k letním hladovku tedy krátký souhrn, jak na to. Ale neradím hubnout do plavek. Hubněte pro sebe, pro své zdraví a lepší pocit. Vyplatí se to podstoupit.

Bohužel rychlé řešení zpravidla přinášejí vždy více škody, než užitku. Pokud se necháte navnadit reklamou na některé zázračné tabletky, které slíbí zázraky do tří dnů, riskujete. Možná se vám sice podaří expresně shodit pár kilo, ale je to jen na chvíli, abyste o pár týdnů s hrůzou konstatovali, že vaše hmotnost je ještě horší, než byla dříve.

Hubnout rychle je nejen nezdravé, ale i předem odsouzeny k neúspěchu. To proto, že člověk dokáže krátkodobě vydržet různé šílené diety, ale ve chvíli, kdy se hmotnost dostane tam, kde jsme ji chtěli mít, je konec s každou dietou. A v té chvíli si organismus bleskově doplní zásoby, které jste mu tvořit upíraly.

Pryč s tukem

Pokud jste při pohledu do zrcadla zapochybovali, zda máte vůbec jít na pláž, je to vhodná chvíle k zamyšlení. Klidně na tu pláž jděte, určitě nebudete jediní, kdo nemá dokonalou postavu. Ale při slunění se si položte otázku, zda by nestálo za úvahu trochu pozměnit svou životosprávu. Pokud máte na těle nadbytečný tuk, přijímáte více jídla, než byste měli. Takovým tempem budete na tom o pár let mnohem horší, než dnes. Nemyslete na to, jak půjdete na pláž zítra. Uvažujte o tom, že io 10, či 20 let budete mít problém, ale už ne jen na téma obezita, ale i vyšší věk. Kdo má na tučnenie „náběh“, ten bude jen přibývat. Možná jen ze dva – tři kila ročně, ale spočítejte si to. O deset let je to 20 – 30 kilo … Tak přichází obezita. Potichu, pomalu. Na talířích s chutnými jídly, v sladkých limonádách, v pohodlí, ve vašem novém autě … Rozpoznejte ji včas.

Evropská strava je vražedná

Stravujeme se velmi špatně. Jídla, jaké vám nabízejí restaurace, zda staré matky jsou sice fantasticky chutné, ale zároveň i energeticky velmi koncentrované. Dát si řízek s hranolky je chutné, ale horší to je s jeho energetickou hodnotou. Běžná porce může představovat přísun energie, jaký člověk potřebuje téměř na celý den. Pokud takový oběd doplníte o koláček, dobrou večeři, tu a tam nějaké sušenky a sladké limonády, budete přibírat. Jedinou výjimkou jsou lidé, kteří mají metabolismus nastaven na méně úsporný režim, ti nepřibírá. Můžeme jim jen potichu závidět.

Strava na hubnutí

Pokud máte záměr zhubnout, je to dlouhodobý program. Nepokoušejte se o rychlé akce, diety, či hladovky. Nepomáhají.

Přejděte na zcela odlišný stravovací systém. Navždy. Právě takovým způsobem se vám podaří snížit hmotnost a to tempem, které je poměrně pomalé – zhruba 4 kila za měsíc, raději dva. Shodíte však tuk bez zdravotních komplikací a na nový výživový styl si navyknete a zalíbí se vám. Později se vám nestane, že by se vám hmotnost vrátila na staré hodnoty.

A jaký že je to výživový styl? Racionální. Pořiďte si malou váhu na potraviny a pár dní pozorujte, co sníte. Možná budete překvapeni, jak mnoho energie obsahují mnoho jídla. Povolte si denní příjem energie zhruba ve výši zhruba 6 000 kJ. Jezte malé porce jídel, ale 5 krát za den. Bez výjimky snídejte – čím tlustší člověk, tím častěji nesnídá.

Jezte, pokud chcete hubnout!

Pokud organismus dostává jídlo pravidelně, nepotřebuje si vytvářet rezervy ve formě tuku. Proto začněte snídaní a pak něco snězte zhruba každé tři hodiny. Organismus brzy zjistí, že není důvod ukládat energii do zásoby a začne hubnout. Vím, zní to neuvěřitelně, ale je to ověřené.

Abyste příliš nehladověla

6 000 kJ energie na den není velká spousta jídla. Proto se vám možná bude hodit pár tipů na to, jak nehladovět.

 • Začněte jíst vždy nejdříve zeleninu. K snídani si dejte například jeden kedluben. Pak trochu ovesných vloček s malým jogurtem. Nic k tomu a věřte, že do desáté budete příjemně nasyceni. Trik je v tom vždy kombinovat zeleninu s bílkovinami. Pak je člověk sytý. I pořadí je důležité – pokud se na úvod zasytíte salátem, postačí vám i velmi malá porce jídla. A naopak – pokud zahájíte oběd řízkem, sníte mnohem více.
 • Zcela přestaňte sladit a jíst sladké věci. Nejezte tučná jídla, raději si občas chlípný olivového oleje. Co nejméně solte. Málo slané a málo sladká jídla jsou zdravější a nenutí vás pokračovat v pojídání. Po měsíci – dvou takové stravy začnete objevovat nové chutě, které jste necítili, dokud jste jedli přesolené a přeslazené dobroty.
 • Pijte hodně čisté vody. Dva, raději tři litry denně. Voda zasytí a zrychlí hubnutí. Nepijte však bublinkové minerálky, či sladké limonády. Pijte čistou vodu. Buď některou balenou, nesycenou, nebo vodovodní.
 • Kupte si knihy o zdravém stravování. Strava může léčit, i vyvolat nemoci. Je dobré vědět, co a proč máte jíst. Upřednostňujte knihy lékařů před bestsellery se zázračnými dietami.

Jídlo a dlouhověkost

Možná se vám nelíbí myšlenka, že byste se měli vzdát hojnosti a dostatku. Možná jste dlouho pracovali na tom, abyste si mohli dovolit chutná jídla. Ale přebytek jídla poškozuje zdraví a zkracuje život.

No a nakonec snad malý test. Zkuste si vypočítat, zda se obezita týká i vás. Do této tabulky stačí zadat svou výšku a váhu a hned se dozvíte, zda vás ohrožuje novodobá epidemie obezity.

Hubnutí a životní styl

Člověk vůbec nemusí být tlustý, aby měl důvod přejít na rozumnější styl stravování. Kvalitní strava zlepšuje zdraví a celkovou výkonnost. Právě proto se vyplatí věnovat pozornost tomu, co vlastně vkládáte do úst.

Chuť by nikdy neměla být jediným kritériem, podle kterého se řídíte. Kdybyste nechali své jedení jen na své chuťové buňky, velmi rychle byste jedli velmi sladké, velmi slaná jídla. Dali byste přednost mastné. Firemni (chemicky) ochucené jídla by vám byly milejší, než fádní zelenina.

Jenže průmyslově připravená strava je stravou, ve které chybí mnoho důležitých látek. Pokud je člověk nedostává, organismus trpí. Stačí se podívat na prudký růst „civilizačních chorob“. Je pravděpodobné, že stále větší počet výskytu obezity, cukrovky, infarktů, alergií či rakoviny souvisí právě s plánovanou dietou stylem.

Čím dříve se začnete zajímat o to, jak ovlivňují jednotlivá jídla važ život, tím lépe.

svět tloustne

V sedmdesátých letech minulého století jsem byl dítě. Rok 2000 byl vzdálenou neznámou. Magické číslo 2000 slibovalo revoluční změny a pokrok. Představy byly velkolepé. Člověk po roce 2000 si měl už jen užívat všech výhod „vědeckotechnické revoluce“. Těšili jsme se, že nebudeme muset pracovat, vše už budou za nás provádět roboty. Nebudeme muset chodit. Nato budou pohyblivé chodníky, vznášedla, výtahy. Nebudeme se muset obtěžovat ani jen s jedením. Ráno si dáme tabletku a hotovo, vybavené.

Dnes se nám taková představa zdá naivní. Minule jsem si s jistým mrazením v zádech uvědomil, že tato představa se vlastně již začala plnit.

 • Pohybu máme opravdu stále méně. I když chodníky se ještě nehýbou všude, v supermarketech a na letištích jejich již běžně vidíme. Všude jinde se vozíme auty.
 • Strava je oproti přirozené potravě vysoce koncentrovaná. Malá čokoládová tyčinka dá tolik energie, jako celý oběd.
 • Hodně práce opravdu dělají roboty, domácí spotřebiče, stroje. Stále více práce se dnes provádí u počítače, ne svaly.

Následky? Lidstvo tloustne. Otevřeně se mluví o epidemii obezity. I děti jsou dnes až příliš často tučné. Před čtvrtstoletím bylo běžné vidět děti hrát míčové hry, skákat přes švihadlo a běhat. Jen tak na dvorech a ulicích. Dnes sedí před televizory a monitory počítačů s kapsou chipsů a kolou v ruce.

Takový životní styl se však vymstí na zdraví. U někoho dříve, u jiného později.

Zapisujte!

Zopakuji to. Své výsledky si vždy zapisujte! Bez výjimky. Je to mimořádně důležité. Možná máte pocit, že si vše zapamatujete. Nibe pracovat. Pokud jste roky diétovali, může trvat roky, než se dáte zcela do pořádku. Pokud se to ještě vůbec podaří. Metabolismus zrychluje pravidelná strava, pitný režim a pohyb.

Metabolismus a pravidelná strava

Když začnete pravidelně jíst – samozřejmě přiměřeně malé dávky – organismus to vyhodnotí tak, že už asi nastala doba hojnosti. Začne vypínat úsporný režim. To „vypínání“ trvá nejméně pár týdnů, někdy i měsíců. Tělo se postupně dostává do normálního režimu.

Jezte pravidelně, pokud chcete zhubnout!

Chcete-li zhubnout, musíte pravidelně jíst. To znamená 5- až 6-krát denně. Nejvíce se osvědčilo jíst každé tři hodiny po celou dobu bdění tak, že poslední jídlo by mělo být snědena asi dvě až tři hodiny před spaním. To funguje, je to ověřené.

Nezanedbávejte jedení kvůli práci! Někteří lidé mají pocit, že se kolem nich točí naše planeta is celou galaxií. Pokud by něco nevyřídili, vesmír se zhroutí, protože nikdo jiný to nedokáže vybavit lépe. Tak se nechají vtáhnout kolotočem pracovních povinností do takového velké pozdvižení, že jim na jídlo nezbude čas. Možná až při obchodním jednání na obědě v restauraci, při nevhodném jídle. Takoví lidé vám řeknou, že se nedá zdravě jíst, ani dodržovat pitný režim. Problém je právě v tom slovíčku „nedá se“. Věřte, že se dá! Ale třeba chtít. Je však třeba vynaložit nejen chtění, i úsilí, aby „se dalo“. Vhodné jídlo si můžete ráno (nebo večer) připravit doma a vzít si ho do práce. Nebudete odkázáni kupovat na benzínové pumpě čokoládové tyčinky, či bagety.

Pokud je člověk schopen podat vysoký pracovní výkon například manažera, má asi dost vysoké IQ. Mělo by být pro něj poměrně snadné pochopit, že i manažer je stále jen živočich, který bude fungovat, jen dokud ho dobře krmí. Dopřejte si přestávku na jídlo a pití. Stačí, když si dáte připomínku do mobilu, aby vám každé tři hodiny oznámila, že nyní je třeba na pár minut přestat telefonovat a vyřizovat. Sedněte si a najezte se. Pokud jste opravdu velmi důležitý člověk, tak ať vám to připomene vaše asistentka. Řeknete si možná v duchu: „Ten Veselý je ale beran, píše zde nesmysly, jako bych já mohl přerušit svou práci?“. A „beran“ vám odpovídá: Vzpomeňte si na kuřáky. Chtějí si zapálit? Vždy si najdou způsob, jak nato. Ale kouření je droga, pojďme na lepší případ, týkající se těla: Kdyby vám do oka náhle vletěla vinná muška, nebo zrníčko prachu, bleskově přerušíte jakýkoliv telefonát o miliardách a budete ratovať své oko. Nebo jiný příklad: Pokud byste dostali průjem, v tom momentě najdete způsob, jak se dá vaše nesmírně důležitá práce okamžitě přerušit. Proto neberu argumenty typu „Nemám čas jíst“.

Pokud neukončíte práci „jen kvůli jídlu“, možná vám ji později přeruší třeba infarkt. Z obezity. Nepodceňujte jídlo. Při vhodné stravě as pitným režimem, podáte lepší výkon. Fyzický i intelektuální. A navíc začnete i hubnout.

Neskĺznite do výmluv, kterými sami před sebou lidé často odsouvají nejdůležitější věci ve svém životě do neznáma. Ano, vaše práce je jistě naléhavá, ale vaše zdraví je důležitější. Důležité je nejen pro vás, ale i pro vaši práci. Když onemocníte, komu to prospěje? Vám? Vaší práci? Vaší rodině? Kariéře? Neodkládejte důležité věci jen proto, že vás okolnosti tlačí věnovat pozornost maličkostem, které jsou možná pro někoho naléhavé.

Metabolismus a pravidelné pití vody

Další faktor, který zrychlí metabolismus as ním i hubnutí, je pravidelné pití. Ideální je čistá, nebublinková voda nebo občas čaj. Více k tomuto tématu v kapitolky pitný režim.

Metabolismus zrychlí sport

I toto téma najdete zpracovanou v samostatné kapitole. Zde ho uvádím jen na připomenutí.

Komentáre k článku: Účinné postupy na hubnutí

 1. miki 8. září 2011

  Ahoj chtěla bych se zeptat…asi tak před měsícem a půl jsem začala s hubnutím,upravila jsem si jídelníček,omezila sladkosti,tuky atd…místo toho jím ovoce,zeleniu,cerálie,vše co se má pro zhubnutí dělat.Taky tak 3-4 týdně sportuji a za tuhle dobu jsem zhubla 9 kg.Přijde mi že to jde nějak až moc rychle,tak jsem se chtěla zeptat jestli nedělám něco špatně,nebo jestli je to normální??A zarazí se to nebo to takhle rychle půjde pořád??děkuju

 2. Miro Veselý 8. září 2011

  miki bez mnoha podrobností nelze odhadnout jak tempo hubnutí bude pokračovat. 9 kilo na začátku hubnutí je hodně, ale jestli se to zbrzdí, nic se neděje. Při silné obezitě to leze dolú rychle, neradím jít rychleji než 4 kila za měsíc. To je pak moc rychlé a lehce se to podepíše na zpomalení metabolismu. Následný jojo efekt pak zmaří veškerou práci a hubnutí je zbytečné.

 3. petra 23. září 2011

  Ahoj…chtěla bych požádat o radu…měřím 155cm a vážím 58kg… Na mojí výšku se mi to zdá hodně..Chtěla bych zhubnout a cítit se svá,ale nevím jak,když se držím takovýhle poknů buď kila dolu prostě nejdou a nebo se mi vrátí kila zpět….Prosím,poraďte mi :-)

 4. kajulka 8. října 2011

  Ahoj potřebuji poradit.Před 2 měsíci sem začala hubnout omezila jsem jídlo a urovnala pitný režim a nic.Pořát nic vážim stejně nevím co s tím poraďte prosím=((

 5. trix 30. prosince 2011

  Kajulko, jde o to, jak si omezila jídlo. Hlavní je co jíš a kolik toho jíš. Pokud se živíš jen pečivem… nezhubneš…. zapoj do jídelníčku ovoce a zeleninu a uvidíš sama, že jídla je nějak moc a vymezíš pečivo nadobro… já osobně jím pečivo maximálně 2x do týdne. U potravin si čti nutriční hodnoty (sacharidy-cukry, tuky a energii) zjistíš, že dvě, téměř stejné potraviny mají naprosto odlišné hodnoty tuku, nebo sacharidu.

 6. ludmilka 21. ledna 2012

  Také vám píši své zkušenosti.Jsem asi jedna z mála,která se nepřecpává hotovkami,uzeninami atd…ale miluji ovoce a zeleninu.jsem 37let stará a mám krásných sto kilo na 175cm výšky.Loni jsem si naběhla s dietou-rok ,kdy jsem již jistě známé preparáty jedla a pak se nestačila divit.první dieta kdy se mi podařilo sundat 12kg,ale jak nejsem zvyklá marodit,měla jsem hned 5 angín za sebou a herbalive jsem už nechtěla ani vidět.Samozdřejmě kila jsou zpět.snídám méně než mé 8leté děti,obědvám dětské porce-půl talíře čínské zelí a večeřím jen zeleninu.Pracuji těžkou fyzickou práci 12hod denně včetně sobot a nyní mi řekněte ,co s tím.Již při žlučníkové operaci,kdy mi děti rozbouřili i slinivku ,operace brzky po porodu jsem lékařům přibírala na váze místo při hladovění 6dnů,abych se ztrácela.Já už pozbývám všechnu naději,že se mi ty nadbytečná kila podaří shodit.POradte prosím

 7. Miro Veselý 21. ledna 2012

  ludmilka to vypadá na podvýživu. naprosto nedostatečná strava nízkotučná to odnese žlučník hned na úvod. trvalý hlad pak vyústí k rabování lednice a nebo uždibování nutričně naprosto nevhodných jídel, které dodávají energii, nikoli však živiny. k tomu spravidla nepravidené stravování, stres… pak tělo přibývá. něco na zpútob trvalého jojo efektu. jinými slovy: absolutní neznalost principú stravování a léta života strávená v omylu že méně stravy a méně tuku rovná se méně kil a lepší zdraví. nastudujte si knížky od mudr. kunové a řiďte se nimi striktně. než začnete hubnout ověřte si u lékaře zda-li jste zdráva. diabetes nebo štítná žláza a jiná onemocnění znamenají jinou strategii na hubnutí.

 8. Anonym1 7. února 2012

  Ahoj. Je mi 16 let, mám něco kolem 165cm a vážím 60kg. Když se najím, ručička stoupne i na 61- až 62kg. Mám deprese. Ještě před půl rokem jsem byla stejně vysoká, ale s rozdílem, že jsem měla 54kg. Mívám časté deprese, šlo to nahoru hrozně rychle. A abych pravdu řekla, jsem věčný začátečník. Upravila jsem jídelníček, naučila jsem se pít aspoň 2l denně, i když to pro mě byl skok ze tří sklenic na den ( pití mi problém nedělá ). Začala jsem ke všemu pravidelně běhat, čímž jsem za měsíc shodila 3kg. Přestala jsem běhat a za dva dny byli 3kg opět nahoře. A tak je to pořád dokola. Nejvíce jsem přibrala na stehnech, hodně na hýždích, bříšku a objevily se i strie a na stehnech celulitida. Jsem zoufalá. Nejspíš chci málo, ale potřebuji něco, co mě naučí správně hubnout. Poraďte mi prosím..

 9. Miro Veselý 7. února 2012

  Anonym1 ty nemáš zapotřeby hubnutí. Musíš se naučit zdravě žít. Čti.

 10. anonym 4. března 2012

  ahoj.Je mi 26let.dietu jsem ještě nedržela. chtěla jsem se zeptat jak přesně by měl vypadat správný jídelníček co snídat co mít k obědu atd. četla jsem,že by se mělo omezovat pečivo, to já snídám takřka pořád tak si nedovedu představit co vlastně mám ráno snídat. Prosím poradíte mi.Nedal by se sestavit nějaký jídelníček.děkuji

 11. Jája2 28. května 2012

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat v čem je chyba když se snažím zhubnout? Mám cukrovku – tedy, nesmím sladké a když ano tak max. jednou za den něco malého, léčím se inzulínem
  a už celkem dlouho brouzdám po internetových stránkách které by mi nějak poradily jak učinně zhubnout, to co tam píšou je sice moc hezké, ale žádný výsledek! Není možné, že ikdyž se snažím zdravě jíst, omezit příjem tuků i cukrů a sportovat že mi v tom nějak brání moje nemoc? Nebo mi aspoň tolik neumožňuje rychleji zhubnout? Co mám dělat?
  Nevím si rady a už konečně bych chtěla aspoň trochu zhubnout.
  Můj doktor říká že bych měla zhubnout, jinak budu brzy tlustá,
  pří výšce 155cm a 50 kg ve věku 13 let.
  Nemůžu kvůli tomu spát, pořád myslím na to jak jsem tlustá a jak mi všichni říkají že je to na mně tak znát..před rokem jsem měla totiž ještě 38kg! A pořád tloustnu dál…
  Stydím se za to jak vypadám!
  Já nechci být jednou tlustá..myslím tím opravdu moc tlustá!
  Prosím, poraďte mi!

 12. Miro Veselý 28. května 2012

  Jája2 cukrovka je onemocnění, ktoré zhoršuje riziko obezity, žel, v tomhle případě jediný, kdo vám múže radit je váš lékař který zná váš stav a ví vám doporučit, co múžete jíst, jak, kolik a kdy. Jestli neumí, jděte k jinému lékaři. Svévolné pokusy o dietu situaci spíše zhorší.

 13. Patik 29. června 2012

  ahoj,chtěla bych se zeptat,je mi 20 let,měřim 171 cm a vážím 61 kg.na vaze mi to připada normální ale vadí mi břicho co mám.jím tmavé pečivo tak dva krát týdně,porce si dávám malé a cvičim nestále ale břicho pořád nic a ještě ke šemu se mi trochu zvětšilo.Už nevim co s tim,poraďte mi prosím
  Děkuju

 14. Miro Veselý 30. června 2012

  Patik malé porce jsou opravdu spolehlivou cestou k pozdější obezitě. Navrhuji jíst normálně a cvičit aerobní tréning. Nikoli cviky na břicho. Ty jsou vhodné pro ochranu chrbtice, nikolivěk pro hubnutí.

 15. Samuel 26. prosince 2014

  Ahoj. Jmenuji se Samuel. Mám problém. Je mi patnáct, měřím 165cm a jsem 77,5kg těžký. Pěkně mě to štve. Snažím se zhubnout ale nejde to. Vždycky se nějak neudrzim a je po hubnutí. Prosím poraďte.
  Diky
  Samuel

 16. Miro Veselý 26. prosince 2014

  Samuel zaměřte se na zdravou a pestrou stravu a každý den potřebujete mít pravidelný pohyb. Bez těchto dvou věcí pravděpodobně budete celý život přibírat. Doporučuji poradit se s lékařem, zda není ve hře nějaké onemocnění.

 17. Samuel 26. prosince 2014

  Definujte prosím zdravou a pestrou stravu. Děkuji

 18. Miro Veselý 26. prosince 2014

  Samuel: čtěte. Hledejte nízkoenergetickou, vysokoobjemovou stravu. Autorky Kunová, Málková…

 19. Samuel 26. prosince 2014

  Děkuji. A jaký pohyb by jste mi doporučoval v mém věku. Běhání nebo co. Já nevim

 20. Miro Veselý 26. prosince 2014

  Samuel rychlou chůzi. Doporučuju přečtěte si něco o hubnutí. Pakliže o věci nic nevíte, naděláte spoustu chyb a to se vám vypomstí. Velice dobrá je třeba Nebezpečný svět kalorií.

 21. Vendy 15. listopadu 2016

  Ahoj jsem rok po porodu a nejde mi hubnout.co stim? Děkuji Vendy

 22. Miro Veselý 6. prosince 2016

  Jana po porodu je pro ženu vždy těžší období. Změní se životní styl, často je méně pohybu. Hodně času doma a pokud jsou zásoby, žena má chuť uždibovat. Později zůstává po děťátku často nějaké jídlo a pokud ho žena dojídá, stačí to k tomu aby byl problém s hubnutím. Doporučuji najděte si způsob jak zařadíte do života pohyb a přísnější kontrolujte stravu.

Pridajte komentár: