Bílkoviny a hubnutí

Hubnutí: jak zhubnoutOproti stravě vhodné pro zdravého člověka, při hubnutí budete mírně upřednostňovat bílkoviny.

Bílkoviny se tráví pomaleji a tělo z nich méně ochotně ukládá přebytečnou energii do tukových zásob.

Zároveň mají nejvyšší sytící schopnost ze všech ostatních složek potravy. To jsou argumenty pro hubnutí přímo ideální.

Dalším důvodem, proč navyšujeme při hubnutí množství bílkovin je i to, že při hubnutí máme tendenci přicházet o svalovou a kostní hmotu. Tělo začíná „požírat vlastní svaly“ tehdy, když trpí nedstatkem bílkovin.

Proto je při hubnutí výhodné vytvořit malý přebytek bílkovin. Chráníte tak vlastní svalovou hmotu.

Bílkoviny nejenom při hubnutí

Bílkoviny jsou potřebné. Dnes je trend řadit jíst živočišné bílkoviny. Po internetu koluje mnoho protichůdných informací. Neupadejte do zmatku. Chcete-li rychle zhubnout, je pro vás důležité vědět to, že prakticky všechny živočišné bílkoviny jsou nějak spojeny s tukem. A živočišný tuk se nám při hubnutí nehodí. Ostatně – obezita to je přece přehnané nahromadění živočišného tuku ve vašem těle.

Pokud tedy chcete rychle zhubnout, můžete si na nějaký čas vyzkoušet téměř veganské stravování. Pryč maso a mléčné výrobky. Pokud vám velmi chybí, povolte si menší množství kysaných mléčných výrobků s malým obsahem tuku. Dá se sáhnout po vaječných bílků. Pokud to nevydržíte, pak krůtí nebo kuřecí prsa můžete. Ale pozor na přípravu, ať to není mastné. Raději je udělejte na páře.

Stačí když si představíte, že chcete sníst třeba 150 gramové kuřecí prsa. Z pohledu množství je to málo na talíři, ale hodně energie. Ať obsahují asi 2 gramy tuku. Pokud v jedné porci určené na rychlé hubnutí má být do 10 gramů tuku, není to tak málo – 20% z příjmu. K tomu pokud je chcete opéct, asi použijete trochu tuku a už to utěšeně roste. V praxi uvidíte, že z pohledu „škrcení tuku“ je mnohem výhodnější dát si na talíř třeba čočku. Obsahuje pod jeden gram tuku a ten není živočišný. Udělejte to pravidelně a uvidíte výsledky.

Když budete jíst více luštěnin, celozrnné výrobky, občas sojové potraviny tak potřebu bílkovin vám to bez problémů pokryje.

Nenaleťte lobby, která prodává kulturistické bílkoviny. Tito obchodníci si platí články v nichž varují před tím, že bez kvalitních (čti kupovaných) bílkovin nemáte šanci. To není pravda. Denně si to můžete ověřit – je mezi námi dost veganů, kteří s tím nemají problém. Nebo se zeptejte prarodičů, jak se stravovali lidé ještě před necelými 100 lety.

  • Luštěniny, brambory, chléb, zelí. To byly běžné jídla.
  • Nebyly chladničky, takže maso v mrazáku jaksi nebylo.
  • Pokud jste chtěli maso, museli jste chytit, zabít a očistit třeba slepici. Jen si to zkuste, jak vám to pak půjde na chuť.

Takže ano, bílkoviny ve stravě potřebujete, ale mnohem méně, než je dnes běžný příjem. Kdybyste chtěli celodenní potřebu bílkovin pokrýt z prášku, třeba kulturistickými bílkovinami, bylo by to možná 50 až 70 gramů na den. To je kopeček do jedné hrsti. A nesměli byste už jíst jiné potraviny obsahující bílkoviny!

Jaké zbraně na obezitu máme k dispozici

Znalosti jsou vaše hlavní zbraň proti obezitě. Zatímco si totiž jen myslíte, že hubnutí se dá řešit hladovkou, je to názor a ne znalost. Názory jsou kolem nás všude. Soused vám zdarma řekne svůj názor na vaše auto. V časopisech čtete názory novinářů na nejlepší dietu. V televizi se politici mohou o názory táhnout po celou dobu, kterou jim dovolí.

Naproti tomu znalosti se od názorů liší. Pokud něco víte, znamená to i hlubší zumění souvislostem.

Proto dříve, než se do rychlého hubnutí pustíte, je dobré zorientovat se. Abyste věděli co děláte. Obezita totiž není jen estetický problém. Je to zdravotní problém.

  • Velký důraz obvykle kladu na stravu, protože o ní se píše snadněji.
  • tréninku stačí pár vět a víte všechno.
  • K pitnému režimu stačí jedna věta a víte.
  • No a co se týče stresu, tam se těžko dá napsat univerzální návod. Snadno se píše abyste zvládli stres, lépe spali, relaxovali. Ale každý si pod tím může představit něco jiného. Činnost, která by mě těšila a relaxovala může jiného stresovat …

Proto ten nepoměr, že o stravě je nejvíce textu. Pro rychlé hubnutí jsou důležité všechny složky životního stylu. Ale faktem zůstává, že bez úpravy stravy se vám obvykle nepodaří porazit obezitu ani rychle ani pomalu.

Nejdříve tedy budeme hovořit o živinách. I obézní tělo je potřebuje a to i v případě, že má hubnout. Podvýživa je chybný postup boje proti obezitě, protože často způsobí více problémů než užitku.

Pridajte komentár: